BiH
SARAJEVO INTERNATIONAL AIRPORT
UNOFFICIAL WEBSITE BY ZAHID KRKIC

Brat rijesio enigmu prvog pilota Armije BiH


BRAT RIJESIO ENIGMU "ANTONOVA 26"
Enigma oko slucaja prvog pilota Armije BiH Samira Beganovica je, vjerovatno, najvecim dijelom rijesena.Ono sto nisu uradile komisije Republike Hrvatske i BiH koje tragaju za nestalima, uradilo je bratovo srce.Kao sto je i najavljivao, Enes, brat prvog ratnog pilota bh. armije, koji je stradao 01.08.1994. godine na podrucju Republike Hrvatske, oko Plitvica, proslog petka{16.07.2004.} pronasao je mjesto gdje je Antonov 26 pao, pogodjen projektilom oruzanih jedinica tzv. SAO Krajine.
TRAGANJE
Iako su zvanicnici objasnjavali i Enesu da je nepristupacan kraj gdje bi se mogli nalaziti ostaci ukrajinskog aviona, kojeg je Armija BiH iznajmila za svoje potrebe i kojim je i tog kobnog dana u "bihacki dzep" dovuceno oruzje, te da je gotovo nemoguce odrediti gdje bi pocelo traganje, pokazalo se da to nije tacno."Odveli su me do mjesta dobri ljudi, mjestani, Hrvati, i sami svojevremeno protjerani iz vlastitih domova, zamolivsi da za sada neotkrivam njihova imena" kaze Enes Beganovic, koji je gotovo deceniju bezuspjesno pokusavao doci do bratovih kostiju.Sva oficijelna vrata su za njega bila zatvorena, ali se to nakon obznanjivanja slucaja promjenilo.Nasim je citaocima poznato da je rjesavanje ovog problema prosle sedmice doslo i do Gordana Milinica, bh ambasadora u Moskvi, nerezidentnog i za Ukrajinu.S obzirom na to da je nesto pronadjenih kostiju, oko cega je bila angazovana komisija tzv. SAO Krajine, prije devet godina dospjelo do Kijeva i tamo sahranjeno, ambasador je dobio zadatak da od Drzavnog tuziteljstva Ukrajine zatrazi njihovu ekshumaciju, da bi se provjerilo jesu li tu Beganoviceve kosti.No, sada je ocito:dio ostatka posade aviona, koju su sacinjavali Ukrajinici, te Samir Beganovic i Niksa Zupan, hrvatski drzavljanin, glumac, ukopan je u prasumi Corkova uvala, gdje je nedavno boravio i Enes."Mjestani su kosti sakupili i na humku stavili krst i oznaku o kome se radi.Pogresno je napisano 1993, a treba 1994", kazuje Beganovic, kome je receno sta se sve nalazi u grobnici."Izmedju ostalog, i jedna cipela na vezanje, koja nije Samirova.On je tada nosio Pumine patike", govori Enes, napominjuci da mu mnogo toga nije jasno."Cuo sam da je 1996. godine na tom terenu boravila ekipa Hrvatske vojske, kojoj su mjestani, i iz helikoptera, ali i na zamlji, pokazali olupine aviona.Reportaza o tome je objavljena u udarnom terminu HTV", istice Enes, precizno opisujuci kako se dolazi do tog mjesta.Izvjestaj o tome ovih dana predao je i Uredu Generalnog inspektora SFOR-a."Njima sam se vec obracao.Rekli su da je cijela stvar u nadleznosti organa dviju drzava, ali , bude li potrebe, pomoci ce", objasnjava Enes, pokazujuci slike koje je napravio u dijelu Plitvickih jezera, na putu Karlovac-Plitvice, prije mosta."Mjestani su mi rekli i to da su pripadnici Hrvatske vojske veci dio aviona odvukli sa sobom, nesto su raznijeli i ljudi koji tamo zive, da bi zaradili prodajuci aluminiji, ali mnogi dijelovi antonova 26 jos stoje.
OSTATAK AVIONA RAZNIJELI MJESTANI
"Da je sve tako , pokazuje i obiljezena stabla trakama raznih boja, zutom, crvenom, i brojevima 1494, 1888, 3, i to upravo tamo gdje su ostaci letjelice."Fotosi pokazuju da je do njih lako doci.Vide se golim okom, ili samo malo treba zaroviti.Ocekujem d aje i tako sa ostatkom kostiju", govori Enes, ciji je brat Samir, kao profesionalni vojnik ondasnje JNA, ali i kao pripadnik PL, iz Zadra pobjegao u Udbinu, te bio jedan od iniciatora gradnje aerodroma u Coralicima.Zajedno sa Edvinom Ifticem , kopilotom, napravio je prvi ratni let oruzanih snaga BiH, na relaciji Dolovi-Zagreb."Prvo vece nisu poletjeli jer je bila dojava da bi mogli biti oboreni, a kad su sutradan uvecer opet, uzletivsi bez radara, bez veza, iskljucivo vodjeni frekvencijama Radio Ogulina, pojavili iznad glavnog grada Hrvatske, iz tamosnjeg Centra za izvidjanje su ih pitali:"Ko ste vi?".Pored humke, Enes je nasao i nedogorjelu svijecu.Iskricu svjetlosti u prasumi.
GLASINE
U antonov 26 prvog avgusta 1994. godine trebalo je da udje, da bi ukrajinskim pilotima pokazao marsrutu, pilot Meho Merdonjic, ali su se on i Samir zamjenili.Enesu, i ne samo njemu, neshvatljivo je da je avion oboren u povratku, a ne kad je pun iz Pule letio prema Coralicima.Glasine kazu da su postojali jasni dokazi o tome da je antonov 26 i prije uzlijetanja bio na nisanu, ali posada o tome nije obavjestena."To je sada nevazno u odnosu na cinjenicu da su nasi roditelji Hatidza i Ismet makar malo odahnuli ", kaze Enes, koji je u porodici imao jos jednu avionsku nesrecu.Nepuna tri mjeseca nakon Samirove pogibije, nakon pada aviona nad Velikom Kladusom stradao je i sestrin sin, djecak."Njegov otac je svisnuo za njim nakon cetiri mjeseca", kaze Enes.   
Izvor:OSLOBODJENJE

Dobro dosli na neoficijelne stranice aerodroma Sarajevo.Moje ime je Zahid Krkic (autor ovih stranica).Zahvaljujem se svima vama koji ste me podrzali u projektu prezentiranja aerodroma Sarajevo i civilne avijacije u BiH.Ukoliko imate neke prijedloge,sugestije koje bi doprinijele obogacivanju ovih stranica obratite se na moj email [email protected]