Paluu kotisivujen alkuun

Kuinka syödä terveellisesti 120 mk/kk Suomessa?

Tästä aiheesta aluksi hyvän ystäväni lukijan mielipide, mielenkiintosi herättämiseksiköhän?

Sent from Mail Form posted at: http://www.geocities.com/optimistx/postia.htm
---------------------------------------------------------------------------
Eddie,

Sinuna minä äkkiä poistaisin tuon kaurapuurojutun tai ainakin tekisin erittäin selväksi että koko stoori on pelkkää teoriaa. Saatat saada siitä ihan turhan kitupiikin leiman otsaasi ja ainakin minun kaltaiselleni naiselle semmoinen mies on kammotuksista kamalin :)

XXX
----------------------------------

XXX antoi luvan julkaista ylläolevan tässä.

Luehan ravintojuttu ja kerro sitten mielipiteesi :-)

Vitamiinit ja hivenaineet

Aikuisen kaikki tarpeelliset vitamiinit ja hivenaineet saadaan monivitamiinitableteista (esim. Multitabs tai Multivita), joiden hinta on noin 90 mk/200 kpl. Niitä tarvitaan 1 kpl/vrk eli noin 45 p/vrk. Kalsium, rauta, magnesium,kalium,fosfori näyttävät puuttuvat Multitabsista. Verrataan kansanterveyslaitoksen suosituksiin http://www.ktl.fi/fineli/recomm.html). Puuttuvat aineet muista apteekin tableteista (paitsi fosfori, fosforin määrä tarkistettava). Nämä 4 ainetta yht. noin 200 mk, riittävät noin xxx pv (? todella pitkään). Otaksuttu seuraavassa toistaiseksi 0 mk/pv.

Energia

Istumatyötä tai vastaavaa hyvin vähäistä liikuntaa harrastava noin 70 kg painava aikuinen henkilö tarvitsee energiaa noin 2000 kcal/vrk eli noin 8.4 megajoulea/vrk (1 cal=4.196 joulea). Kevyempi henkilö tarvitsee vastaavassa suhteessa vähemmän . Energia tulee hiilihydraateista eli sokerista, proteiineista eli valkuaisaineista ja rasvasta.

Suositukset energiasaannnon vuorokautiseksi jakautumiseksi ovat suurin piirtein näin:

Aine Osuus energiastaEnergiaaPainoEnergiaa/g
Hiilihydraatteja 55 %1100 kcal275 g4 kcal/g
Rasvaa 30 %600 kcal66 g 9 kcal/g
Proteiineja15 %300 kcal75 g 4 kcal/g
Yhteensä100 %2000 kcal416 g

Kustannuksista jäljempänä.

Neste

Vesijohtovettä, muuttuvat kustannukset noin 0 p.

Energian kustannukset

Lähes pelkkää hiilihydraattia eli sokeria saadaan edullisesti hienosokerista, jonka hinta noin on noin 6 mk/kg aika vakioisesti lähes kaupassa kuin kaupassa. Päivän hiilihydraattitarpeen hinta on siis noin 1 mk 65 p. Päivän koko kaloritarpeen 2000 kcal hinta pelkästään sokerista otettuna olisi siis tasan 3 mk.

Lähes pelkkää rasvaa saadaan edullisesti esim. rypsiöljystä (alepassa 13:80 mk/kg), jolloin päivän rasvatarve maksaa 76 p. Margariineista, joissa on noin 80 % rasvaa, tulee likimain sama kustannus tai jopa hieman alempikin . Päivän koko kaloritarpeen 2000 kcal hinta pelkästään rypsiöljystä otettuna olisi siis 3 mk 7 p.

Valkuaisaineita ei ole erikseen saatavilla missään tavanomaisessa tuotteessa, vaan niissä on huomattavasti myös rasvaa tai sokeria. Kokonaisessa kananmunakilossa on 111 g proteiinia, 104 g rasvaa ja 4 g hiilihydraattia, joten se ei ole kovin edullinen valkuaisainelähde. Kokonaisedullisia lähteitä ovat kilohinnaltaan 3.5 mk-5 mk vehnä- ja kauratuotteet. Esim. 1 kg kaurahiutaleita veteen keitettävää puuroa varten sisältää:

Aine Osuus energiastaEnergiaaPainoEnergiaa/g
Hiilihydraatteja 65 %2287 kcal560 g4 kcal/g
Rasvaa 19 %645 kcal73 g 9 kcal/g
Proteiineja16 %568 kcal140 g 4 kcal/g
Kaloritonta täytettä 0 %0 kcal227 g0 kcal/g
Yhteensä100 %3500 kcal1000 g

Proteiinin osuus 16 % on siis hieman suurempi kuin päivän tarve 12-15 % , samoin hiilihydraatteja lähes samassa suhteessa yli, joten juuri suositeltuihin suhteisiin päästään lisäämällä pelkkää rasvaa. Kun kaurahiutalekilon hinnaksi otaksutaan 5 mk/kg (saa muistaakseni selvästi halvemmallakin), niin päivän kaloritarve pelkästään kaurahiutaleista on siis 5mk*(2000kcal/3500kcal)=2 mk 85 p.

Päivän kaloritarpeen hinta on siis enintään 3 mk 7 p (rypsiöljy) ja pikemminkin lähellä 2 mk 85 p (kaurahiutaleet).

Kuukauden kaikki ravinto siis näistä aineksista maksaisi noin 30 pv *( 2 mk 90p (kalorit) + 45 p(muut)) = 100 mk 50 p.

Muita kustannuksia

Ruoanlaittoon menevän ajan ja sähkön hinta on otaksuttu nollaksi. Esim. 10 min päivittäistä 2000 watin hellankäyttöä maksaisi 50 p kilowattituntihinnalla noin 8 penniä päivässä.

Jos ei ennestään ole, hankitaan kirpputorilta harvoilla satasilla arkkupakastin tai kaksikin, jotka tarpeen vaatiessa lisäeristetään sivuilta ja ehkä muiltakin tahoilta styroxilla/vuorivillalla (huom älä tuki lämpimän ilman kiertoa). Pakastimen sähkön hinta on otaksuttu nollaksi .Pakastimen sähkönkäyttö saattaa riippua kovasti eristyksen hyvyydestä. (tutkittava).

Vaihtelu ja käytäntöön soveltaminen

Kokonaiskustannukset eivät paljon muutu, vaikka yllä olevien esimerkkituotteiden sijasta käytetään esim. vehnätuotteita (esim. vehnäjauhot 3mk 45 p /kg S-marketissa, 3700 kcal/kg, sisältää:proteiinia 120g, hiilihydraatia 740 g, rasvaa 21 g), joista voi pussin kyljen ohjeen mukaan tehdä vaikka kääretortunkin (sopii lukutaitoisille uusavuttomillekin ). Jos hakee kirpputorilta leipäkoneen (hinta 100-150 mk), niin saa vielä edullisemmin hyvin monenlaisia leipätuotteita.

Voi laatia listan enintään 14 mk/kg maksavien perustuotteiden hinnoista per 2000 kcal. Jos hinta per 2000 kcal on luokkaa 3 mk, sitä voi siis empimättä käyttää. Jos hinta on esim. 6 mk/2000kcal, sitä voi käyttää jonkin verran (noin 1/5 kokonaisostoista), ja jos yli 12 mk/2000 kcal vain vähäiseksi mausteeksi. Esim. lusikallinen hilloa puuroon muuttaa koko annoksen aivan toisenmakuiseksi. On hyvä laskea myös sellainen taulukko ja piirtää kuva peruselintarvikkeiden kilohinnoista, joilla hinta 3mk/2000 kcal saavutetaan. Silloin on helppo tehdä päätös, kannattaako jotain erikoistarjousta käyttää hyväksi (esim. edellisen päivän puoleen hintaan myytävä leipä). Esim. perunalle (609 kcal/kg) saavutetaan raja 3mk/2000 kcal hinnalla 90 penniä/kg.

Ostoskäynnit noin kerran viikossa, ei nälkäisenä, mutta laskutaitoisena.

Vaikka käyttäisit jotain ainetta vähän vuoden kuluessa, on kuitenkin syytä hankkia sitä pakkauskoossa, jossa kilohinta on edullisin, jos tuotetta voidaan säilyttää pitkään. Valintamyymälän kassajonossa mietiskellessä tuntuu oikeastaan aika hassulta, että ruokaan vuoden mittaan vähiten rahaa käyttävän henkilön ostoskärry on ylitsepursuavin ! Kalleimmalla syö henkilö, joka lähtee nälkäisenä liikkeelle hakemaan yhden aterian tavalla taikka toisella.

Edellä on siis todistettu, että ihminen elää Suomessa 120 mk/kk ravinnolla. Kaikki kulutus tämän rajan yli on pelkkää mielihyvän tavoittelua, nautintoa ja itsensä hemmottelua, mikä ei ole tarpeellista kehon pysymiselle hengissä.

Nautinnon maksimointi edullisesti

120 mk /kk riittää pitämään kehon hengissä. Siitä mausteisiin ym vaihteluun oli varattu siis noin 20 mk/kk. Jos halutaan käyttää enempi rahaa, jotta syöminen/juominen olisi nautinnollisempaa , niin ideana on aina kysyä

1. ' miten paljon nautintoa tuottaa x markalla ostettu tuote per päivä?'
2. ' paljonko nautinto vähenee/lisääntyy, jos käytänkin puolet aiotusta määrästä kahtena eri ajankohtana? ja vielä puolet? jne'
3. ' mikä määrä on sitten sopivin määrä tuotetta, jolla nautinto on suurin per markka?'
Optimoinnin tuloksena saattaa hämmästyä siitä, kuinka paljon enempi mukavia asioita saa hankittua vähemmällä rahalla kuin ennen. Esim. jos syö kerralla karkkipussin, tai eri ajankohtina 2 * puolikkaan, 4 * neljännespussin, tai...

Ravinnon jakaminen näin kahteen erilliseen osaan, toisaalta kehon kunnossapitämiseksi tarpeelliseen osaan ja toisaalta mielihyvän takia nautittavaan osaan auttaa selkeyttämään optimointitehtävää. Matematiikkaan perehtynyt voi verrata sitä vektoriavaruuden ortogonalisointiprosessiin.

Tästä voisi jatkaa mietiskelyä .

Kritiikkiä

Hajanaisten kyselyjen perusteella olen tullut tulokseen, että monikaan ei oikeastaan halua tietää tätä, vaan yrittää perustella omia (kalliita...) kulustustottumuksiaan mielestään likimain välttämättöminä kehon hyvinvoinnille. Vrt. kuinka välttämättöminä pidetään kahvia, alkoholia, tupakkaa, makeisia, sipsejä, virvoitusjuomia. Tai kuinka perustellaan ajansäästöllä kalliita ratkaisuja (oli ihan pakko käydä ulkona syömässä 200 mk/ateria, kun oli niin kiire).

Internetin IRC-keskusteluissa tästä aiheesta esitettyjä kommentteja:

1. 'muistuttaa kyllä vettä ja leipää-ruokavaliota (vankila-mielikuva)'. totta...

2. 'ei ole järkeä yrittää säästää 200-300 mk/kk, suhteettoman paljon vaivaa'. totta sekin , jos omaa aikaa voidaan käyttää hyödyllisempään tai miellyttävämpään.

3. 'minulla ei ole varaa syödä terveellisesti, on pakko syödä hampurilaisia yms'. huh? terveellisin ruokahan on oikeastaan kaikkein halvinta..

4. 'kuituja puuttuu, suolisto ei saa riittävästi töitä, seuraa ummetus'. on kuituja yllin kyllin viljatuotteissa

5. 'uskomatonta, ei voi olla totta'. missä kohdassa virhe?

6. 'kokeilehan tuota ruokavaliota pari vuotta ja tule sitten kertomaan, miltä tuntuu'. ainakin pari kolme kuukautta ajattelin kokeillakin sen jälkeen , kun kritiikki vastaanotettu ja sen mukaiset mahdolliset korjaukset ja muut tarkistukset tehty

Paluu kotisivujen alkuun