BiH
SARAJEVO INTERNATIONAL AIRPORT
UNOFFICIAL WEBSITE BY ZAHID KRKIC

Arhiva vijesti za 2002 godinu


PRETRAZIVANJE ARHIVE VIJESTI SARAJEVSKOG AERODROMA PO GODINAMA:
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 26/12/02/Potpisan dokument o predaji kontrole zracnog prometa
  • Zamjenik komandanta SFOR-a, general major Jean-Pierre Meyer, potpisao je Dokument o predaji kontrole zračnog prometa bosanskohercegovačkoj civilnoj avijaciji. Potpisivanje tog dokumenta predstavlja implementaciju sporazuma prema kojem prvog januara 2003. godine država Bosna i Hercegovina i Međunarodni aerodrom Sarajevo preuzimaju potpunu odgovornost za sve zračne operacije na Sarajevskom aerodromu, saopćeno je iz SFOR-a. Spomenuti prijenos ovlasti na bosanskohercegovačke vlasti predstavlja značajan korak ka normalizaciji Bosne i Hercegovine, smatraju u SFOR-u, napominjući da će SFOR nastaviti svoje napore kako bi pomogao našoj zemlji da ostvari dugoročnu ekonomsku stabilnost i mir.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 24/12/02/Potpisan ugovor o nabavci radara za aerodrom Sarajevo
  • Nakon razmatranja žalbi sudionika u tenderu, donesena je konačna odluka da isporučitelj radarske opreme za Međunarodni aerodrom Sarajevo bude francuska kompanija THALES ATM , navodi se u Informaciji koju je za današnju sjednicu Vlade pripremilo Federalno ministarstvo prometa i komunikacija.Shodno tome, federalni ministar Besim Mehmedić je 19. prosinca potpisao ugovor s francuskim partnerom. Precizirano je da će cijena radara iznositi 4.902.830 eura, a rok njegove isporuke 120 dana nakon potpisivanja ugovora. Plaćanje će ići kroz tri tranše: prva (deset posto cijene) u roku od 30 dana od potpisivanja ugovora, druga (80 posto) uz isporuku, a posljednja nakon montaže radara. Vlada je danas dala punu podršku Federalnom ministarstvu prometa i komunikacija na poduzetim aktivnostima kako bi bilo realiziran njezin zaključak iz ožujka 2002. godine kako bi Sarajevski aerodrom bio opskrbljen radarskim sustavom. Federalno ministarstvo financija je, na današnjoj sjednici, predložilo, a Vlada usvojila odluke o financijskim obvezama pojedinih subjekata uključenih u nabavku radara.Vlada je zadužila Federalno ministarstvo prometa i komunikacija da se, posredstvom Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, obrati Državnoj agenciji za civilnu avijaciju koja bi, svojim sredstvima, participirala u nabavci radara.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 16/12/02/Air Bosna statistika letova
  • U narednih nekoliko mjeseci nastojacu da pratim informacije o letovima Air Bosne kao sto su tacnost u dolasku na destinaciju, let otkazan itd.Sve informacije cu objavljivati jednom mjesecno na ovim stranicama.Nadam se da ce to bar malo doprinijeti da ta kompanija u istinu postane ozbiljan i konkuretan avio prijevoznik na BH aerodromima.Veliko hvala svima koji ste me dosada podrzali u mom projektu predstavljanja svijetu predivnog grada Sarajeva i sarajevskog aerodroma .S postovanjem Zahid Krkic
  • Izvjestaj o letovima Air Bosne za Novembar 2002
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 06/11/02/Austrian Airlines:jeftiniji letovi za Evropu i Kanadu
  • Austrian Airlines (AUA) je od danas uvela specijalnu ponudu letova sa nižom cijenama. Ova ponuda će važiti do 28. februara 2003. godine, navodi se u saopćenju AUA, upućenom Agenciji ONASA. Prodaja karata, koje važe mjesec dana, je već počela, a zadnji polazak iz Sarajeva je 28. februara naredne godine. Djeca do sedam godina imaju 90 posto popusta, dok ostala djeca imaju 33 posto popusta na kartu. U navedenom periodu, avionska karta iz Sarajevo do Brisela košta 300 USD, do Dizeldorfa 330 USD, do Ženeve 340 USD, do Helsinkija 340 USD, do Londona 320 USD, do Ciriha 310 USD te Montreala i Toronta 580 USD. U saopćenju se dodaje da se detaljnije informacije mogu dobiti u kancelariji Austrian Airlinesa na Međunarodnom aerodromu Sarajevo ili na tel.: 033 231 446.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 28/11/02/Sto prije instalirati radar na aerodromu Sarajevo
  • Vlada Federacije BiH danas je(28.11.02.) donijela odluku o utemeljenju Povjerenstva koje će odlučivati o žalbi koju je talijanska kompanija Alenia Marconi Systems uložila nakon što je francuski Thales ATM izabran kao najbolji ponuđač na tenderu za nabavku terminalnog radara na Međunarodnom aerodromu Sarajevo.Povjerenstvo će se sastojati od predstavnika federalnih ministarstava pravde, financija i prometa i komunikacija.Rješenje po ovoj žalbi treba donijeti što žurnije budući je BiH, odnosno FBiH, prema sporazumu potpisanom s međunarodnom zajednicom, preuzela obvezu instaliranja radara. S tim u svezi, nužno je što prije potpisati ugovor s odabranim ponuđačem.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 27/11/02/Donacija misije UN aerodromu Sarajevo
  • Danas je na Sarajevskom aerodromu odrzana ceremonija primopredaje modernog vozila hitne pomoci.Auto je donirano od strane misije UN u BIH i njegova vrijednost je 95.000 KM.S ovim vozilom znatno ce se popraviti usluga hitne sluzbe aerodroma.Specijalni izaslanik UN Jacques Paul Klein prilikom predaje kljuceva rekao je "Jednom zabarikadirana zgrada aerodroma Sarajevo dostupna samo stranim vojnicima i diplomatima sada je zgrada od velikog javnog znacaja sa priblizno milion putnika svake godine" . OPSIRNIJE...
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 27/11/02/BiH primljena u ECAC
  • BiH je danas postala punopravna članica Evropske konferencije o civinoj avijaciji (ECAS), saopćilo je Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH. Na poziv predsjednika ECAS, ministrica vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Azra Hadžiahmetović, kao resorni ministar, prisustvovala je Specijalnoj sjednici ECAS-a u Parizu (Paris) na kojoj je BiH jednoglasno primljena u punopravno članstvo ove respektabilne evropske organizacije za civilnu avijaciju.Ovim je BiH prvi put od proglašenja nezavisnosti postala punopravna članica jedne međunarodne organizacije za civilnu avijaciju, što je rezultat visokog napretka zabilježenog u području civilne avijacije u BiH.Članstvom u ECAS-u otvorena su vrata za članstvo BiH u ostalim međunarodnim asocijacijama, kao što su EUROCONTROL i ICAO.Specijalna misija ECAS-a boravila je oktobru 2001. i u junu ove godine u BiH, a cilj misije bio je da sagleda stanje, mogućnosti i potrebe civilne avijacije u BiH.Delegacija ECAS-a tom prilikom je posjetila i aerodrome u Sarajevu, Banjaluci i Mostaru.Također, cilj misije ECAS-a bio je da ocijeni spremnost BiH za punopravno članstvo u ovoj organizaciji.BiH postepeno preuzima kontrolu nad svojim nebom, ulazi u multilateralne sporazume vezane za civilnu avijaciju i sigurnost, reorganizira kadrovski i tehnički odjel civilne avijacije, što je stvorilo preduvjete za punopravno članstvo BiH u međunarodnim asocijacijama za civilnu avijaciju, na osnovu čega je izvještaj misije ECAS-a bio pozitivan.U obraćanju direktorima ECAS-a, A. Hadžiahmetović se posebno zahvalila predstavnicima Međunarodne organizacije civilne avijacije (ICAO) i Evropske komisije (EC), koji su kroz konkretan program pomoći omogućili da BiH zabilježi napredak na području civilne avijacije."Vaša podrška bila je od izuzetnog značaja kako bismo ispunili kriterije za članstvo u ECAS-u. Ovo članstvo će nam dozvoliti da ostvarimo daljnji napredak, zahvaljujući pomoći ECAS-a i njenih država članica koje su na većem stepenu razvoja nego što je to trenutno BiH", kazala je ona.Članstvo u ECAS-u predstavlja potvrdu sposobnosti jedne države da odgovori zahtjevima civilne avijacije.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 12/11/02/Civilna avijacija u BIH-Izvjestaj
  • Od potpisivanja dejtonskog sporazuma u decembru 1995 Bosna i Hercegovina je napravila znacajan progres u oblasti civilne avijacije  zahvaljujuci ECAC-u,EUROCONTROL-u i ICAO-u.BiH je povratila suverenitet nad vecinom svog neba.Odgovornost za sigurnost i kontrolu letenja jednim dijelom predata je(Hrvatskoj i Jugoslaviji,oblasne kontrole letenja Zagreb i Beograd) pod programom "Jedinstveno Evropsko nebo"Uz pomoc EC/ICAO-a BIH se priprema da vec sljedece godine preuzme potpunu kontrolu nad svim svojim aerodromima.Kontrolu tzv. donjeg neba {ispod 9000 metara} BiH ce preuzeti 2006 u okviru CEATS programa. OPSIRNIJE...
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 109/11/02/Aerodrom dobija vlastiti terminalni radar
  • Federalni ministar prometa i komunikacija Besim Mehmedic i ministrica spoljne trgovine Azra Hadziahmetovic u petak su s glavnim zamjenikom viokog predstavnika Donaldom Hejsom (Donald Hays) saopcili da je za kontrolu letenja na Sarajevskom aerodromu odabran terminalni radar francuske tvrtke Thales, vrijedan devet miliona maraka. OPSIRNIJE...
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 08/11/02/Uspostavljen upravni odbor za civilnu avijaciju BiH
  • U cilju razvoja civilne avijacije u BiH, u petak je uspostavljen Upravni odbor za civilnu avijaciju, kojim ce predsjedavati predstavnik OHR. Prema rijecima Donalda Hejsa, prvog zamjenika visokog predstavnika, jedan od zadataka ovog odbora bice i koordinacija rada postojecih institucija iz ove oblasti.Ovaj odbor ce raspravljati o pitanjima kao sto su evropski standardi u civilnoj avijaciji u BiH, sigurnost, profitabilnost i odrzivost, dodao je Hejs.Ovu informaciju je prvi zamjenik Pedija Esdauna saopcio nakon sastanka na kojem su, osim njega, ucestvovali i Iv Lamber, koordinator projekta Medjunarodne organizacije za civilnu avijaciju, Azra Hadziahmetovic, ministar za vanjsku trgovinu i ekonomske odnose BiH, Besim Mehmedic, ministar za promet i komunikacije FBiH, kao i drugi drzavni i entitetski zvanicnici iz ove oblasti.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 08/11/02/Civilna kontrola aerodroma od 31.12.2002.
  • Vlasti Bosne i Hercegovine preuzet će 31. decembra od francuskog kontingenta SFOR-a kontrolu saobraćaja na Međunarodnom aerodromu Sarajevo", kazao je danas prvi zamjenik visokog predstavnika Donald Hays nakon sastanka o razvoju sektora civilne avijacije u Bosni i Hercegovini, koji je Ured visokog predstavnika organizirao sa zvaničnicima iz državnih organa vlasti, entiteta te relevantnih međunarodnih organizacija.Na sastanku je donesena odluka o uspostavi Upravnog odbora za civilnu avijaciju Bosne i Hercegovine, kojim će predsjedavati OHR, a koji će u narednih 18 mjeseci nadzirati i pružati podršku reformi u oblasti civilne avijacije. "Međunarodna zajednica i Međunarodna organizacija za civilnu avijaciju priznaju samo jedan organ vlasti za civilnu avijaciju. Postojanje tri direkcije za civilnu avijaciju doprinosi gubitku sredstava, podrivanju sigurnosti zračnog saobraćaja i stvara konfuziju", ocijenio je Hays. Cilj uspostave Upravnog odbora je, kako je kazao Hays, da izvrši usklađivanje i uvođenja racionalnog pristupa u uspostavi sigurnosti zračnog saobraćaja koji će omogućiti postizanje međunarodnih standarda u toj oblasti.U periodu od šest mjeseci, koliko je potrebno za instaliranje terminalnog radara i obuku kadrova, kontrolu na Međunarodnom aerodromu Sarajevo vršit će odgovarajući provajder, francuska firma koju su odabrale vlasti Bosne i Hercegovine.Govoreći o ljudskim resursima i školovanju osoblja, ministrica vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Azra Hadžiahmetović je kazala da su u suradnji avijacijskih vlasti u Bosni i Hercegovini četiri kontrolora leta angažovana na Sarajevskom aerodromu. Također, nekoliko kadrova iz naše zemlje nalazi se na školovanju u Luxemburgu, a prije nekoliko dana iz Praga se vratilo i devet kontrolora leta.Direktor programa Međunarodne organizacije za civilnu avijaciju u našoj zemlji Yves Lambert najavio je da će 27. novembra Bosna i Hercegovina postati članica Evropske konferencije za civilnu avijaciju{ECAC}, a očekuje se i pozitivan odgovor na prijavu naše zemlje za članstvo u Evropskoj organizaciji za sigurnost zračne plovidbe Eurocontrol.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 02/11/02/Prvih deset odskolovanih kontrolora letenja
  • Sutra{04.11.02} se, nakon provedene edukacije u organizaciji Federalne direkcije civilne avijacije, u BiH iz Praga, gdje su otputovali početkom avgusta, vraća prvih deset osposobljenih kontrolora letenja. Njih deset nastavit će praktični dio obuke, tzv. rad na mjestu, nakon čega će dobiti odgovarajuće licence. Bilo je predviđeno da nova grupa od 12 polaznika iste škole u Prag krene početkom ovog mjeseca. Zbog ramazana, božićnih blagdana, te novogodišnjih praznika, početak njihovog obučavanja u Češkoj školi kontrole letenja odgođen je za 12. januar - kaže Amadeo Mandić, direktor FDCA. Ranije licencirani aerodromski kontrolori, njih četvero iz RS i sedam iz FBiH, koji već rade u sarajevskoj zračnoj luci, naredne sedmice odlaze u Luksemburg na specijaliziranu obuku za prilaznog radarskog kontrolora u trajanju od 45 dana. Ovo školovanje finansira "Eurocontrol". Po povratku iz Luksemburga ova skupina kontrolora bit će angažirana na novom radaru za čiju nabavku ugovor treba biti potpisan ovih dana.Mandić nam, međutim, još ne može kazati ko će biti isporučilac tog radara. O tome će konačnu odluku donijeti ekspertna komisija koju je imenovao federalni ministar prometa i komunikacija Besim Mehmedić
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 01/11/02/Otvoren tzv. istocni koridor
  • Na osnovu dogovora civilnih avijacijskih vlasti BiH, SRJ i Hrvatske, od danas ce, poslije vise od deset godina, biti otvoreni letovi za istok i jugoistok preko Beograda i Podgorice. Zamjenik direktora Direkcije civilne avijacije BiH Drago Radic rekao je da ce ovo znaciti skracenje duzine trajanja leta za mnoge kompanije, posebno one koje lete iz i u BiH, pa i pojeftinjenje avionskih karata. U izjavi za medije Radic je istakao da Civilna avijacija BiH u dogledno vrijeme ocekuje i otvaranje vazdusnog puta preko Kosova, najvaznijeg za BiH.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 30/10/02/Aerodrom Sarajevo i Air Bosna o naplati dugova
  • Vlada Federacije BIH je dala saglasnost na protokol o rješavanju duznicko-povjerilackih odnosa između JP Air Bosna i Medjunarodnog aerodroma Sarajevo, kojim se dug Air Bosne od 4,8 miliona KM prema Aerodromu regulise ustupanjem dupleks hangara(koji su vlasnistvo Air Bosne).Preuzimanjem ovog objekta od sadasnjeg vlasnika, Aerodrom u potpunosti kompenzira svoja potrazivanja od JP Air Bosna izuzev putnickog servisa i cateringa u 2002. godini. Slike hangara
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 16/10/02/Zimski red letenja
  • Od 25.10.02. na snazi je zimski red letenja.
  • Air Bosna : zimski red letenja
  • Swiss Air Lines:doslo je do izmjene vremena letenja ZRH-SJJ-ZRH
  • Malev Airlines: u zimskom periodu nece imati kasni let srijedom{MA452} za Sarajevo  i jutarnj let cetvrtkom{MA453) za Budimpestu.Ostali letovi ostaju isti.
  • Adria Airways:doslo je do izmjene vremena letenja SJJ-LJU
  • Croatia Airlines,Condor,Turkish Airlines,Austrian Airlines,Lufthansa:nema promjene
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 14/10/02/Air Bosna i KLM uspjesna saradnja
  • Air Bosna i KLM Royal Dutch Airlines iz Nizozemske danas{14.10.2002.} su u Sarajevu organizirale seminar na kojem su prezentirale dosadašnju suradnju.Tom prilikom je istaknuto da iskorištenost kapaciteta aviona Air Bosna nakon potpisivanja tzv. SPA ugovora 1. jula ove godine sa KLM-om dostigla čak 90 odsto.Kako je najavio Mustafa Eminefendić, menadžer Air Bosne, na ljeto iduće godine, bit će nabavljena još dva savremena putnička aviona MD-81, čime će automatski biti pojačana frekvencija za Amsterdam, jednu od najvećih evropskih luka.Potpisanim ugovorom, prema riječima generalnog direktora KLM-a za BiH, Hrvatsku i Sloveniju Borisa Jurića klijenti Air Bosne dobili su tu prednost što mogu kupovati karte za kompletan let, bez obzira na to da li presjedaju na određenim destinacijama, te što im je otvorena mogućnost za jednostavnije putovanje na bilo koju od 350 destinacija gdje lete avioni KLM-a. Kako je istaknuo, KLM je prva aviokompanija nakon rata u BiH koja je počela saradnju sa Air Bosnom i koja joj predstavlja partnera, a ne konkurenta. KLM pomaže Air Bosni tako što joj pojačava frekvenciju letova koristeći njene avione, ali i što joj osigurava mnogo veći broj putnika, kazao je Jurić
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 09/10/02/Air Bosna zimski red letenja 2002/03
  • Sarajevo-Frankfurt
  • JA 206 11:15-13:45{pon-cet}F50
  •  Frankfurt-Sarajevo
  • JA 207 14:45-17:15{pon-cet}F50
  •  Sarajevo-Rome
  • JA 320 10:00-11:30{sri}
  • JA 320 09:00-11:30{pet}
  • JA 320 10:00-12:20{ned}
  •  Rome-Sarajevo
  • JA 321 12:45-14:15{sri}
  • JA 321 12:45-15:15{pet}
  • JA 321 13:20-16:00{ned}
  •  Sarajevo-Mostar
  • JA 320 09:00-09:30{pet}
  • JA 320 10:00-10:30{ned}
  •  Mostar-Sarajevo
  • JA 321 14:45-15:15{pet}
  • JA 321 15:30-16:00{ned]
  •  Sarajevo-Beograd
  • JA 376 17:00-18:00{sri-pet}F50
  • JA 376 19:00-20:00{ned}F50
  •  Beograd-Sarajevo
  • JA 377 19:00-20:00{sri-pet}F50
  • JA 377 07:30-08:30{pon}F50
  •  Sarajevo-Amsterdam
  • JA 330 06:45-09:00{sri-sub}MD81
  •  Amsterdam-Sarajevo
  • JA 331 10:00-12:15{sri-sub}MD81
  •  Sarajevo-Duesseldorf
  • JA 208 11:00-14:00{uto}F50
  • JA 208 07:30-10:30{sub}F50
  •  Duesseldorf-Sarajevo
  • JA 209 15:10-18:15{uto}F50
  • JA 209 11:45-14:45{sub}F50
  •  Sarajevo-Oslo
  • JA 408 09:00-12:00{uto}MD81
  •  Oslo-Sarajevo
  • JA 409 12:50-17:30{uto}MD81
  •  Sarajevo-Stockholm
  • JA 408 09:00-13:40{uto}MD81
  •  Stockholm-Sarajevo
  • JA 409 14:30-17:30{uto}MD81
  •  Sarajevo-Copenhagen
  • JA 404 08:30-12:40{pet}MD81
  •  Copenhagen-Sarajevo
  • JA 405 13:30-16:00{pet}MD81
  •  Sarajevo-Goeteborg
  • JA 404 08:30-11:00{pet}MD81
  •  Goeteborg-Sarajevo
  • JA 405 11:50-16:00{pet}MD81
  •  Sarajevo-Istanbul
  • JA 102 08:00-10:50{cet-ned}MD81
  •  Istanbul-Sarajevo
  • JA 103 11:50-12:45{cet-ned}MD81
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 03/10/02/Vraćena 42 turska državljanina
  • Jedinica Državne granične službe Bosne i Hercegovine vratila je u srijedu{03.10.02.} 42 turska državljanina sa graničnog prijelaza na Aerodromu Sarajevo, za koje je procijenjeno da bi boravak u BiH iskoristili za ilegalne aktivnosti, tačnije ilegalnu imigraciju.Vratili smo 42 turska državljanina, od čega su 23 stigli redovnim, a 19 vanrednim letom iz Turske sa igračima i navijačima "Bešiktaša". U sklopu redovne procedure koja se provodi na graničnim prijelazima BiH, ocijenili smo da njihov dolazak nema veze sa utakmicom, nego prije sa ilegalnim aktivnostima, tačnije imigracijom prema zapadnoj Evropi - rekao je Mile Jurić, načelnik DGSBiH u izjavi za "Dnevni avaz".Jurić naglašava da se radi o redovnoj, zakonom propisanoj proceduri tokom koje se vrši pregled putne dokumentacije i razgovori sa putnicima na osnovu kojih se procjenjuje svrha njihovog dolaska u BiH. Kako "Dnevni avaz" nezvanično saznaje, vraćeni turski državljani nisu znali recimo u kojem gradu se igra utakmica, kao ni koji timovi će igrati utakmicu.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 30/10/02/Vazdusni saobracaj izmedju BIH i SRJ
  • Vijeće ministara BiH utvrdilo je danas{30.09.02} prijedlog sporazuma o vazdušnom prometu između BiH i SR Jugoslavije, koji će avio-kompanijama omogućiti obavljanje redovnog vazdužnog prometa na bazi reciprociteta.Ovim sporazumom stvaraju se uslovi za normalni vazdušni saobraćaj između dvije zemlje", izjavio je na konferenciji za novinare nakon sjednice Vijeća ministara u Sarajevu zamjenik ministra za trezor institucija BiH Muharem Imamović.Prijedlog ovog sporazuma biće dostavljen Predsjedništvu BiH u proceduru prihvatanja i određivanja potpisnika u ime BiH. Vijeće ministara za potpisnika je predložilo ministricu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Azru Hadžiahmetović.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 28/09/02/BH kontrolori leta
  • Eksperti Češke škole kontrole letenja okončali su testiranje grupe od 50 kandidata, preostalih nakon preliminarnog testa, koji su konkurirali za školovanje za buduće bh. kontrolore letenja. Dok se u Pragu školuje prva grupa do deset kandidata, trenutno je u fazi odabir dodatnih deset koji će na edukaciju u Češkoj krenuti u novembru. Eksperti iz Češke su me informirali da školovanje prve grupe kandidata teče po planu, te da su i sami zadovoljni napretkom koji pokazuju budući bh. kontrolori leta. Za desetak dana oni će nam poslati rezultat testiranja koje su ovih dana proveli sa novim kandidatima - izjavio je Amadeo Mandić, direktor Federalne direkcije civilne avijacije.Također, dodaje on, šest prvih bh. kontrolora koji su se još tokom agresije na BiH odškolovali na posebnom odsjeku Fakulteta za saobraćaj i komunikacije u Sarajevu, ovih dana trebaju započeti trening na radnom mjestu na Sarajevskom aerodromu. Mandić veli kako se nada da će ta grupa licence toranjskih kontrolora stići do isteka ove godine.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 27/09/02/Aerodrom Tuzla:pocele pripreme za izgradnju"AIR PARKA"
  • Predstavnici Vlade Tuzlanskog kantona, Aerodroma Tuzla i njemačkog investitora razgovarali su danas o konceptu izgradnje "air parka", privredno-industrijske zone ove zračne luke, koja će se izgraditi na površini od 35 hektara. Projekat predstavlja kompleksan posao koji zahtijeva velika ulaganja stranih investitora, a prethodi mu završetak radova na izgradnji aerodromske infrastrukture Radovi na izgradnji platforme su započeli i, prema riječima direktora Tuzlanskog aerodroma Mustafe Terzića, biće završeni do kraja narednog mjeseca Investicioni plan izgradnje "air parka" vodit će njemačka korporacija Dorsch koja treba obezbijediti i učešće stranih ulagača u ovom projektu. Njegovom izgradnjom će se ispuniti osnovne smjernice dugoročne strategij razvoja, koja podrazumijeva priključenje Tuzlanskog aerodroma u porodic evropskih Realizacijom ovog projekta doći će i do otvaranja više od hiljadu novih radnih mjesta, ali i bržeg ukupnog razvoja ovog područja.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 17/09/02/BIH ulazi u Evropske zrakoplovne asocijacije
  • Ministrica vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Azra Hadžiahmetović jučer je pismeno obavještena iz sjedišta Evropske konferencije civilnog zrakoplovstva (ECAC) o najavi prijema BiH u punopravno članstvo u ovu asocijaciju.Iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH je saopćeno da je najava o prijemu uslijedila nakon posjete generalnog direktora ECAC Alfreda Rome BiH u junu, kada je informiran o napretku na ustrojavanju sektora civilnog zrakoplovstva u BiH.Roma je na posljednjem zasjedanju ECAC na Jalti ostalim zemljama članicama preporučio prijem BiH u punopravno članstvo ove asocijacije.Definitivna odluka o tome će, kako se očekuje, biti potvrđena na plenarnom sastanku u Parizu (Paris) 27. novembra.Prijem u ECAC je važan korak u dobijanju kredibiliteta bh. civilnog zrakoplovstva na međunarodnom nivou i preuslov za buduće članstvo u Eurokontrolu, koja ima 31 članicu i operativno provodi direktive ECAC", navodi se u saopćenju.ECAC je najvažnija evropska multilateralana institucija koja se bavi razvojem, koordiniranjem i sigurnosti sistema zračnog prometa u Evropi i ona definira politiku koju provode sve njene članice
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 16/09/02/Aerodrom Tuzla: planovi razvoja
  • Na Medjunarodnom aerodromu Tuzla predstavljen je Master plan razvoja aerodroma za narednih dvadeset godina.Plan, koji je uradio IPSA institut iz Sarajeva, uz pomoc Vlade Italije, predstavlja, prema rijecima direktora Aerodroma Mustafe Terzica, veoma ozbiljan i kvalitetan dokument, koji cini osnovu za sve projekte daljeg kratkorocnog i dugorocnog razvoja ovog aerodroma. “Tuzlanski aerodrom ima najoptimalnije uslove za pozitivan razvoj i vodecu poziciju u odnosu na postojece zracne luke u nasoj zemlji”, rekao je Esef Gracanovic, direktor IPSA instituta, te naglasio da “tuzlanski aerodrom ima veliku buducnost i izvanredne predispozicije za jedan veliki kargo terminal u mrezi evopskih aerodroma”. Master plan realizirat ce se u tri faze, a zavrsetak prve predvidjen je do kraja 2005. godine. Prezentaciji Master plana prisustvovali su, pored menadzementa ovog objekta, predstavnici Vlade Federacije BiH, Tuzlanskog kantona i opcine Tuzla, ministarstva za medjunarodne odnose u Vladi Italije, te generalni direktor Aerodroma iz Venecije Marco Polo.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 10/09/02/Slike predsjednice Indonezije na aerodromu Sarajevo
  • Predsjednica Indonezije gospodja Megawati Sukarnoputr i predsjenik BIH predsjednistva gos. Beriz Belkic na aerodromu Sarajevo. Slike sa doceka visoke delegacije
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 02/09/02/Air Bosna odskolovala prve posade za MD-81 i Fokker-50
  • Poznato je da je Air Bosna nabavila dva aviona zapadne tehnologije. Manje se, međutim, zna da je uz njih bh. kompanija bila primorana unajmiti i posade koje ih opslužuju. Na manjem avionu, Foker-50, trenutno lete pilot SAS-a iz Švedske i dva kopilota, njegova sunarodnjaka. Na većem, MD-81, lete dvije kompletne posade iz Argentine.Air Bosna je zbog toga bila primorana užurbano doskoluje vlastite kadrove za nove avione.Danas vam mogu kazati da smo uz velika materijalna ulaganja za sada osposobili jednu kompletnu posadu za MD-81. Suad Pečenković, pilot-kapetan, već leti na našem većem avionu. Njegov kopilot je Refik Fočić. Argentinske posade kod njih dvojice sada se pojavljuju samo u funkciji instruktora. Pečenković i Fočić uspješno su u švedskom SAS-u završili školovanje za ovaj tip aviona - kaže za "Dnevni avaz" direktor Air Bosne Enes Bećirević. Prema njegovim riječima, argentinci će biti tu sve dok Air Bosna ne bude imala dvije vlastite posade. Za Fokker-50, kaže Bećirević, Air Bosna trenutno ima jednu kompletnu posadu (pilot-kapetan Jasminko Bešić i kopilot Damir Eminefendić), te još jednog kopilota Marija Gojomerca. Svi oni su se educirali u Švedskoj.Kada osposobimo još jednog pilota, zahvalit ćemo švedskim posadama i sami preuzeti letenje - ističe naš sagovornik.Napominje da je "Air Bosna" istovremeno odškolovala i licencirala ukupno 15 stjuardesa za tipove aviona koji su u bh. kompaniji novi.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 29/08/02/ Austrian airlines:New York isti dan
  • Od sada Austrian airlines nudi svojim putnicima iz Sarajeva jednom sedmicno let za New York bez nocenja u Becu.Let je subotom.Austrian airlines let OS758 polazak iz Sarajeva 15:30 dolazak u Bec 16:45 dalje za New York   OS085 polazak iz Beca 17:30 dolazak u New York 20:40
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 28/08/02/Uspjesan let Air Bosne
  • Aviokompanija koju se često naziva državnom, ali čiji Upravni odbor ipak imenuje Vlada Federacije, sudeći prema posljednjim rezultatima, konačno se nalazi na pravom putu da stane na vlastite noge. Iako suočena sa brojnim naslijeđenim, ali i nekim problemima proizvedenim nakon promjene menadžmenta, "Air Bosna" danas sedmično prevozi oko hiljadu putnika. Što je respektabilna cifra koja je donedavno bila prava utopija. Vrlo ambiciozno skrojen ljetni red letenja, sada se to definitivno može kazati, nije realiziran. No, i pola od onoga što je bilo zamišljeno donijelo je rezultate u kakve je malo ko vjerovao. Skeptika u i oko "Air Bosne" u pogledu jednako dobrog nastavka dosadašnjeg rada i, u dugoročnom smislu, njenog opstanka, još ima. Pesimizam u avijaciji, posebno nakon globalizacije tržišta zračnog prijevoza, nije ništa novo. Ipak, novi menadžment, uz podršku Upravnog odbora, pokazao je da se, kad se hoće i u uslovima u kakvima posluje "Air Bosna", ponešto može uraditi.Bh. kompanija je po broju prevezenih putnika preko Sarajevskog aerodroma odskora postala "broj jedan". Pri tome valja imati na umu da je "Air Bosna" jedina kompanija koja iz glavnog grada BiH i u njega odvozi i dovozi putnike isključivo na tri unajmljena aviona. Makar i na unajmljenim, vrijedi istaći da je kompanija saobraćaj konačno prebacila sa aviona istočne, na one zapadne tehnologije. Što je, vrlo vjerovatno, u bitnom procentu omogućilo dosadašnje dobre rezultate. Zbog svega toga, "Air Bosna" zaslužuje podršku. Ovdašnja javnost ju joj je, češće nego prije leteći svojom kompanijom, dala. Sada je pitanje hoće li i vlasti prepoznati prekretnicu na kojoj se nalazi, u suštini, jedina bh. kompanija.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 27/08/02/Aerodrom Tuzla-pocinje izgradnja aerodromske platforme
  • Na Međunarodnom aerodromu Tuzla potpisan je Ugovor o izgradnji aerodromske platforme sa firmom JATA iz Srebrenika, koja je na raspisanom tenderu dala najpovoljniju ponudu, javio je dopisnik Agencije ONASA.Ova investicija vrijedna je 3,7 miliona KM, a sredstva su osigurana putem kredita iz fondova nastalih privatizacijom preduzeća na području Tuzlanskog kantona (TK).Prema riječima direktora Tuzlanskog aerodroma Mustafe Terzića, izgradnjom platforme, kao najvažnijeg dijela aerodromske infrastrukture, biće osigurani uvjeti za normalno funkcioniranje Aerodroma i bolji privredni i društveni razvoj TK.Završetak radova na platformi očekuje se krajem oktobra, nakon čega će biti formirana jedinica Državne granične službe (DGS) BiH, a prvi letovi očekuju se do kraja ove godine
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 25/08/02/Croatia airlines business lounge na aerodromu Sarajevo
  • Od 01.07.2002. vlasnici Croatia airlines srebrnih i zlatnih kartica FF Cluba mogu se koristiti i Business Loungeom na Aerodromu Sarajevo, ako je Croatia Airlines u putničkoj karti naveden kao prijevoznik. Business Loungeom na Aerodromu Sarajevo mogu se koristiti i članovi uže obitelji vlasnika zlatne kartice FF Cluba na istom letu.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 01/08/02/ Upravljenje zracnim prostorom BIH
  • Ministrica vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Azra Hadžiahmetović naglasila je danas na konferenciji za novinare u OHR-u nužnost integracije BiH u međunarodne i evropske asocijacije civilne avijacije, te tehničkog i kadrovskog osposobljavanja za preuzimanje ovlasti i odgovornosti na Međunarodnom aerodromu Sarajevo. Asocijacije civilne avijacije u svijetu, prema riječima koordinatora OPAS projekta Evropske komisije/međunarodne organizacije za civilnu avijaciju Yvesa Lamberta, spremne su obezbijediti više pomoći i podrške BiH kada postane njihova punopravna članica.BiH je aplicirala za članstvo u Evropsku organizaciju za sigurnost zračnog prometa Eurocontrol sa sjedištem u Briselu koja okuplja 31 zemlju članicu - istakla je Hadžiahmetović. Vijeće ministara BiH nedavno je usvojilo odluku o uspostavljanju državnog Komiteta za bezbjednost u avijaciji radi ispunajvanja međunarodnih obaveza u ovoj oblasti, a u parlamentarnoj proceduri je zakon o izmjenama i dopunama Zakona o vazdušnom saobraćaju koji je bitan za uspostavu nove organizacione strukture civilne avijacije u BiH. Institucije u BiH, kako je rekao zamjenik visokog predstavnika Donald Hays, u narednih šest do deset mjeseci morat će da se pozabave složenim poslom prijenosa ovlaštenja i odgovornosti za upravljanje zračnim prostorom. Jedan od nezaobilaznih preduvjeta je nabavka radarske opreme na Sarajevskom aerodromu za koju će, prema procjenama Vlade FBiH, trebati 10 miliona dolara - kazala je ministrica Hadžiahmetović. Federalna direkcija civilne avijacije, kako je poznato, obavlja kontrolu zračnog prostora iznad FBiH koji je podijeljen u tri nivoa - Lower, Intermediate i treći nivou tzv. Uper. Za prvi nivo zadužene su aerodromske kontrole letenja/prilazne do nivoa oko 3.000 metara koju sada obavljaju zaposlenici FDCA uz pomoć SFOR-a i njihove tehnike, za drugi nivo je zadužena kontrola zračne plovidbe Republike Hrvatske, a za treći zračna kontrola R Hrvatske i kontrola letenja Beograd. Od preleta u gornjem zračnom sloju BiH mjesečno ostvari oko 100.000 dolara
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 29/07/02/SFOR obiljezio deset godina na Aerodromu Sarajevo
  • U povodu obiljezavanja desetogodisnjice prisustva francuske vojske na aerodromu sarajevo, u petak 26.07.02., pripadnici DETAIR-a i Medjunarodnog aerodrom Sarajevo, su priredili malu svecanost. Komandant francuskog ratnog  zrakoplovstva, general Jean-Pierre Job je izvrsio smotru jedinica rasporedjenih na lokalitetu aerodroma. Nakon smotre uprilicena je zajednicko druzenje za vojnike DRTAIR-a i uposlene aerodroma Sarajevo, gdje su se prisutnim obratili general Jean-Pierre Job , direktor aerodroma gosp. Karahasanovic Bakir i ambasador Francuske u BIH gosp. Bernard Bajolet. Slike sa svecanosti
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 21/07/02/Air Bosna najavljuje saradnju sa BMI i letove za London
  • Air Bosna najavljuje uspostavljanje direktne avionske linije Sarajevo-London u saradnji sa BMI(British Midland) za ljeto 2003 godine.Prvi let na ovoj relaciji najavljen je 21.06.2003.Letovi ce biti dva puta sedmicno srijedom i subotom.Promotivna cijena leta je 99 Eura u jednom pravcu , rasprodaja letova pocet ce 04.10.2002.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 17/07/02/Statistika avio saobracaja za prvih pet mjeseci ove godine
  • U avionskom prevozu u periodu od januara do maja ove godine, u odnosu na isti period 2001. godine, broj prevezenih putnika manji je za 53,5 posto, a broj letova je manji za 56,6 posto. U aerodromskim lukama za isti period (prvih pet mjeseci ove godine), a u odnosu na isti period prošle, promet putnika manji je za 12,5 posto.Razlog  smanjenom broju putnika i letova je samanjen broj aviona u floti Air Bosne na samo jedan avion(YAK 42) u avom periodu i sa samo tri destinacije:Copenhagen,Goeteborg i Istanbul.Izvor informacija Zavod za statistiku FBIH.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 15/07/02/Air Bosna MD-81 prve slike
  • Prve slike Air Bosninog MD-81 u novim bojama.Ovim putem zelim da se zahvalim Nedzadu Kujundzicu za slike.
  • Link na stranicu sa slikama  
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 27/06/02/ Air Bosna MD-81
  • Ovih dana će se povećati broj aviona u floti Air Bosne. Predstavnici ove vazduhoplovne kompanije su u Karakasu/Venecula, gdje trebaju preuzeti avion MD-81, švedske kompanije SAS, kojeg su iznajmili za naredne tri godine. Rade Milanović, pomoćnik direktora Air Bosne nam nije bio voljan govoriti o iznosu za koji je pomenuti avion iznajmljen, uz napomenu da je najvažnije da poslije perioda ruskih aviona u floti dolazi vrijeme zapadnih, što će uticati na konkurentnost ove vazduhoplovne kompanije. Do novca za iznajmljivanje ovog aviona došli smo uz indirektnu pomoć države, tako što su nam dali saglasnost da prodamo Cesnu 550, a ostatak smo namirili iz vlastitog priliva sredstvava, kaže Milanović.Air Bosna je nedavno nabavila i avion Foker 50. Kada je riječ o konkurentnosti ove firme, ovih dana je u Air Bosnu stigao i dopis fudbalskog kluba "Crvena zvezda" iz Beograda, koja se interesuje za zakup Fokera na letu Beograd - Ljubljana i YAK-a 42, na letu za Azerbejdžan. Naime, fudbaleri pomenutog kluba će se pripremati u Sloveniji, a u Azerbejdžanu igrati jednu od prvih pripremnih utakmica za predstojeća takmičenja. Pomenuti MD-81 je u Karakasu na generalki i u BiH bi trebao biti dovezen u toku narednog vikenda (29/30 juli).Avion ima 140 sjedala, od toga, 12 u biznis klasi i biće korišten za letove između BiH - Švedske - Njemačke i Holandije
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 27/06/02/ Austrian airlines nudi nize cijene za letove iz Sarajeva
  • Austrian Airlines je ponudila znatno povoljnije cijene povratnih karata iz Sarajeva za nekoliko destinacija u "ecco" sekciji, u odnosu na cijene povratnih karata u "business" klasi, navodi se u saopćenju Austrian Airlines.Povratna karta za Amsterdam košta 790 USD (1.199 USD),Brisel 820 USD (1.202 USD), Kopenhagen 790 USD (1.280 USD), Ženeva 660 USD(1,088 USD), London 880 USD (1.664 USD), Pariz 790 USD (1,280 USD), Beč 620 USD(884 USD), Cirih 700 USD (952 USD).U ove cijene nisu uključeni aerodromske i bezbjednosne takse. Povratna karta na ovim destinacijama važi tri mjeseca
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 27/06/02/ Danas otvoren novoobnovljeni kontrolni toranj aerodroma Mostar
  • Primopredaja kljuceva Kontrolnog tornja Zracne luke Mostar obavljena je danas kada je na svecanosti u Mostaru u ime tvrtke "Interinvest" Milenko Musa predao kljuceve voditelju Europske komisije veleposlaniku Hans Jorgu Kretschmeru. Nakon toga Kretschmer je kljuceve predao predstavniku Civilne uprave Zracne luke Mostar Amadeu Mandicu. Europska komisija bila je donator obnove toga tornja. Prigodom predaje kljuceva tornja Musa je istaknuo kako ce toranj doprinijeti sigurnosti zracnog prometa i na taj nacina grad Mostar uciniti blizim svakome covjeku."Ovaj kontrolni toranj predstavlja na simbolican nacin nasu prometnu i tehnolosku povezanost s Europom", kazao je Musa. Obracajuci se nazocnima veleposlanik Kretschmer je izrazio zadovoljstvo sto je dobio prigodu obiljeziti otvorenje ovoga projekta. "Ovaj projekt je samo jos jedan posao koji potvrduje odanost i obvezanost Europske unije koja se nije mjenjala prema gradu Mostaru", kazao je Kretschmer. U svome govoru veleposlanik je naglasio kako je kontrolni toranj imao veoma tesku povijest svoga razvitka. Dodao je kako su 1999. godine vodene diskusije o tome je li potrebno izgraditi toranj buduci da zracni promet tu izgradnju nije opravdavao.Govoreci o vaznosti tornja on je kazao kako je vrlo sretan sto je odluceno da se toranj izgradi, naglasavajuci kako je toranj jedan od najnaprednijih na Balkanu i kako bi on trebao biti simbolom grada Mostara. Nakon primanja kljuceva kontrolnog tornja Amadeo Mandic je zahvalio Europskoj uniji koja je ulozila u obnovu Zracne luke Mostar oko sest milijuna eura. "Uvjeren sam da cemo pocetkom iduce godine imati u potpunosti i funkcionalno operativan toranj u Mostaru", kazao je, izmedu ostaloga, Mandic
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 21/06/02/Civilne vlasti preuzimaju potpunu kontrolu aerodroma Sarajevo od SFOR-a
  • Tehnički sporazum između SFOR i sarajevskog aerodroma, koji se tiče proširenja civilnih operacija na međunarodnom aerodromu Sarajevo potpisan je juče 20.06.02. Postepeni prenos je vezan za povrat instalacija lociranih na sarajevskom aerodrumu civilnoj kontroli, u skladu sa SFOR ciljem da osigura sigurne i bezbjedne operacije na aerodromu, nakon povlačenja snaga SFOR. Sporazum je u ime BiH potpisala Azra Hadžiahmetović, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, a ispred SFOR general-major Francois de Goesbriand, zamjenik komandanta SFOR. Več početkom avgusta zajednički tim inžinjera SFOR i međunarodnog aerodroma Sarajevo izvršit će analizu stanja svih preostalih objekata koji pripadaju aerodromu i slobodnoj carinskoj zoni. Svrha ove zajedničke analize je vraćanje ovih objekata civilnim strukturama u nadležnost kao stvarnim vlasnicima do kraja 2002. godine, kazala je Hadžiahmetovićeva. Buduće preuzimanje poslova kontrole letenja, odnosno prenos odgovornosti za bezbjednost letenja na civilne zrakoplovne vlasti BiH, prema riječima Hadžiahmetovićeve, trebalo bi da predstavlja put zaokruženja potpune civilne nadležnosti svih vitalnih funkcija na međunarodnom aerodromu Sarajevo. Sarajevski aerodrom će i dalje stajati na raspolaganju svim strukturama SFOR i omogućit će smještaj reduciranom timu SFOR, koji bi trebao da se brine o prihvatu i otpremi vojnih aviona, kazala je Hadžiahmetovićeva. Prema riječima Bakira Karahasanovića, direktora aerodroma Sarajevo, ovaj sporazum otvara pravne i operativne pretpostavke za daljnje preuzimanje aerodroma. To praktično znači da 1. jula potpisujemo memorandum razumijevanja, kojim će civilne strukture preuzeti, prije svega, poslove vatrodojave i vatrogasne zaštite, te pružanja prve pomoći, što je jedan od bitnih operativnih segmenata, čime u potpunosti zaokružujemo klasični dio aerodromskog poslovanja, kaže Karahasanović.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 19/06/02/Air Bosna iz Banjaluke za Ljubljanu
  • Poslije desetogodišnje pauze, već krajem ovog mjeseca, između Hrvatske, BIH, Slovenije i Jugoslavije ponovo će biti uspostavljen redovan avio-saobraćaj. Međutim, kako piše zagrebački Nacional, navedene zemlje za početak neće povezivati ni Croatia airlines, ni Adrija ni JAT, već Air Bosna koja će iz Beograda za Dubrovnik letiti preko Sarajeva, a za Ljubljanu preko Banjaluke. Za početak su predviđeni letovi dva puta sedmicno, a nakon sređivanja međudržavnih odnosa između Jugoslavije i Hrvatske – prvenstveno u pogledu viza – očekuje se više putnika na toj relaciji, pa i više letova. Što se tiče letova na liniji Beograd – Banjaluka – Ljubljan a, oni bi trebali početi za desetak dana, no njihova održivost zavist će prvenstveno od popunjenosti aviona. Od avio-prijevoznika sa područja bivše Jugoslavije trenutno najbolje posluje slovenačka Adrija. Za njom slijedi Croatia Airlines koja ima flotu najmodernijih aviona i stručni kadar, a na začelju je JAT koji se suočava sa problemima kao što su zastarjelost  flote i odliv školovanog kadra.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 11/06/02/Air Bosna očekuje potpisivanje ugovora sa KLM-om, North West-om, Deltom
  • Govoreći o planovima kompanije za narednih 12 mjeseci, Rade Milanovic (pomocnik generalnog direktora Air Bosne) kazao je da Rim predstavlja stratešku destinaciju, zbog toga što je talijanska prijestonica veza sa Njujorkom i SAD gdje živi preko 400.000 bh. građana.Do sada su putnici za SAD išli preko Zagreba, a sada će ići tri puta sedmično iz Sarajeva, preko Mostara, za Rim, kazao je Milanovic.Amsterdam je, također, bitna destinacija zbog veze sa SAD i Kanadom. Slijedi i otvaranje linija za Skoplje, Beograd, Dubrovnik, Ljubljanu i Banjaluku.Prema njegovim riječima, Air Bosna u ovoj godini očekuje potpisivanje ugovora o saradnji sa KLM, North West, Delta, a istovremeno radi na proširenju prodajne mreže.Air Bosna radi na ponovnom uspostavljanju turističkih letova, s tim da će za grupe putnika biti formirane specijalne, niže cijene.Govoreći o prometu Air Bosne u prošloj godini, on je kazao da je njen udio u ukupnom prometu aerodromu Sarajevu, od 320.000 putnika, iznosio18 procenata.Cijene letova u naredna dva mjeseca na novim destinacijama bice promotivne.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 05/06/02/Air Bosna iz Banjaluke za Beograd
  • Air Bosna planira da poveze Banjaluku i Beograd od 18 juna ove godine sa dva leta sedmicno.Avion Fokker 50 ce letiti utorkom i cetvrtkom.Utorkom sa polaskom iz Sarajeva u  07:05 dolazak u Beograd  08:00.Isti avion dalje leti za Banjaluku sa polaskom iz Beograda u 08:50 dolazak u Banjaluku 09:35 , povratak iz Banjaluke u 12:55 dolazak u Beograd 13:40.Isti avion dalje nastavlja let za Sarajevo sa polaskom iz Beograda u 14:30 dolazak u Sarajevo 15:25.Cetvrtkom sa polaskom iz Sarajeva u 12:35 dolazak u Beograd 13:30.Isti avion dalje nastavlja let za Banjaluku sa polaskom iz Beograda u 14:20 dolazak u Banjaluku 15:05 , povratak iz Banjaluke 18:25 dolazak u Beograd 19:10.Isti avion dalje nastavlja let za Sarajevo sa polaskom iz Beograda u  20:00 dolazak u Sarajevo 20:55
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 28/05/02/ Vježba spašavanja na aerodromu Sarajevo
  • U sklopu redovne aktivnosti na praćenju bezbjedonosnog stanja na aerodromu Sarajevo, održana je vježba u kojoj su učestvovali pripadnici Vatrogasne jedinice, osoblje Hitne pomoći-Sarajevo,pripadnici DGS (državna granična policija) i stručne ekipe aerodroma Sarajevo za spašavanje --->>>
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 25/05/02/Statistika aerodroma za 2001 godinu
  • Konacni statisticki podaci aerodroma Sarajevo za 2001 godinu pokazuju pad prometa  na aerodromu , kako po broju putnika tako i po broju letova jedino je zabiljezen porast u cargo/teretnom prometu.Detaljnije informacije  
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 10/05/02/Air Bosna carter letovi za Skandinaviju
  • Air Bosna i ovog ljeta uvodi dodatne carter letove za Skandinaviju.Svi letovi su sa polaskom iz Sarajeva za Copenhagen ,Goeteborg ,Oslo i Stockholm.Od 31 maja Air Bosna ce letiti jednom sedmicno redovnim letom za Stockholm.Nova destinacija je i Skopje( letova sedmicno) ,letovi iz Sarajeva su u kasnim nocnim satima sa povratkom  iz Skopja sljedeceg dana.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 09/05/02/Air Bosna novi letovi
  •  Duesseldorf -2 leta sedmicno(srijeda i subota)
  •  Amsterdam -2 leta semicno(srijeda i subota)
  •  Frankfurt -2 leta sedmicno(ponedjeljak i cetvrtak)
  •  Mostar -2 leta sedmicno(srijeda i petak)
  •  Rome -3 leta sedmicno(srijeda,petak i nedjelja)
  •  Stockholm -1 let sedmicno(+carter letovi)(petak)
  •  Copenhagen -2 leta sedmicno (+carter letovi)(srijeda i subota)
  •  Goeteborg -2 leta sedmicno(+carter letovi)(srijeda i subota0
  •  Oslo -(carter letovi)
  •  Budapest -2 leta sedmicno(ponedjeljak i subota)
  •  Dubrovnik -2 leta sedmicno(petak i nedjelja)
  •  Berlin - 1 let sedmicno(utorak)
  •  Beograd - 4 leta sedmicno(utorak,cetvrtak,petak i nedjelja)
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 21/04/02/Air Bosna ljetni red letenja:45 letova sedmično
  • U okviru ljetnog reda letenja koji počinje 15. maja, a okončava 25. oktobra, bh. aviokompanija "Air Bosna" trebala bi obavljati čak 45 letova sedmično. To je, s obzirom na sadašnjih svega četiri leta fantastičan iskorak - kaže za naš list direktor "Air Bosne" Enes Bećirević.Destinacije za koje je bh. avioprevoznik već dobio saglasnost su, kako je dodao, Amsterdam, Beograd, Dizeldorf, Geteborg, Istambul, Rim, Mostar i Banja Luka. Očekujemo dozvole za slijetanja u Frankfurtu, Prištini, Skoplju i Cirihu. Dozvole smo dobili i za Dubrovnik i Tivat, ali, još uvijek ne možemo potvrditi da ćemo letiti na tim destinacijama jer ne možemo biti sigurni da će saobraćaj na njima biti profitabilan - veli naš sagovornik. Prethodnom treba dodati i dva redovna čartera sedmično iz Mostara za Dablin, te - u saradnji sa američkim partnerom, od juna i jedan čarter u sedmici iz Sarajeva za Njujork. Što se tiče aviona na kojima će se obavljati ovako veliki broj operacija, Bećirević ističe da je već obezbijeđen najam Fokkera 50 (sa 50 sjedišta) i MD-82 (140):Ta dva aviona mogu pokriti sve planirane destinacije. No, to nas ne sprječava da pokušamo osloboditi sredstva Vlade, oko 2,8 miliona dolara, utrošena kao dio avansa za propalu kupovinu dva nova "airbusa 319" za potrebe "Air Bosne".Nakana menadžmenta "Air Bosne" je, u saradnji sa firmama "Airbus" i ATR ta sredstva usmjeriti u kupovinu polovnog aviona tipa ATR 72 (72 sjedišta). Ta bi letjelica, tvrdi Bećirević, u narednom zimskom redu letenja adekvatno mogla zamijeniti iznajmljeni MD-82.Jedini avion na kom trenutno letimo, YAK42 najvjerovatnije ćemo zadržati za pokrivanje čarter linija kakva je Mostar-Dablin  zaključio je Bećirević
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 10/04/02/Air Bosna u saradnji sa Malevom
  • Od 14 aprila Air Bosna pocinje (code share) saradnju sa madjarskim Malevom na svim letovima Budimpesta-Sarajevo.Na liniji Budimpesta-Sarajevo-Budimpesta leti Malev sa svojim avionima a Air Bosna ima zakupljen odredjen broj sjedista.Ovo je druga avio kompanija sa kojom Air Bosna ima code share letove.Saradnja sa Croatia Airlines traje vec vise od godinu dana na svim letovima za Zagreb
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 05/04/02/Dobrodoslica Sarajeva Danisu Tanovicu
  • Nemojte me pitati kako se osjecam. Osjecam se divno, drago mi je da sam ponovo u Sarajevu. Stvari su jednostavne, vratio sam se kuci, svojim roditeljima i prijateljima , rekao je danas na pres-konferenciji na Sarajevskom aerodromu prvi bh. oskarovac Danis Tanovic. SlikeTanovica na aerodromu Sarajevo  
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 30/03/02/Ljetni red letenja
  • Od danas je na snazi ljetni red letenja koji ce se primjenjivati do kraja oktobra.Novost u ljetnom redu letenja je ponovo uspostavljeni let Maleva za Budimpestu .Takodje doslo je i do promjena vremena polaska i dolaska Air Bosninog leta za Istanbul . Air Bosna je takodje izmijenila vrijema polaska aviona za Copenhagen i Goeteborg.Nova svicarska nacionalna avio kompanija Swiss Air Lines koja je nastala iz bankrotiranog Swissair-a i Crossair-a i u ljetnom periodu nastavlja sa letovima Zurich-Sarajevo.Na ovoj liniji avioni lete svaki dan s tim sto je doslo do promjene broja leta.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 22/03/02/Petogodisnjica Austrian airlines-a u BIH
  • Austrian Airlines (AUA) će 31. marta proslaviti pet godina uspješnog djelovanja u BiH. Tim povodom tog dana u 10,00 sati, na sarajevskom aerodromu će se, na šalteru AUA-e, karta za Beč (ekonomska klasa) prodavati po cijeni od pet USD. Na tu cijenu treba dodati i aerodromske takse, tako da će ukupna cijena karte biti 30-tak USD. Istog dana će i cijena biznis klase iznositi 555 USD, a sve prodate karte će biti sa jednomjesečnim važenjem", rekao je Manfred Viltner (Manfred Wiltner), regionalni direktor AUA za područje BiH, Hrvatske, Slovenije, za Agenciju ONASA.U Sarajevu već duže vremena "pod istim krovom" djeluju predstavništva AUA i Lufthanse. Obje kompanije su članice Star Alliance, koju pored ove dvije kompanije čini još 12 avio-prevoznika. Star Alliance omogućava putnicima koji lete avionima 14 kompanija da stignu na 894 aerodroma u 129 zemalja. Sarajevsko predstavništvo zastupa zajedničke interese, ali i djeluje tako da su ove dvije kompanije nezavisne jedna od druge.AUA i Lufthansa neće mijenjati red letenja ni u ljetnom periodu za letove iz Sarajeva ili prema Sarajevu. To znači da putnici koji krenu iz glavnog grada BiH, preko Beča, imaju i dalje dobre "veze" prema svim svjetskim metropolama, rekao je Viltner. Od 1. aprila će se primjenjivati i novi cjenovnik koji je u suštini ostao nepromijenjen. Karta za Beč iz Sarajeva, sa rokom važenja od jednog mjeseca koštaće 349 USD (rok važenja tri mjeseca - 449 USD).Na pitanje da li je moguće obezbjediti let iz Sarajeva u prijepodnevnim satima, pošto samo avion Croatia Airlinesa leti u 7,00 sati, a zatim nema letova do popodnevnih sati, Viltner je rekao da je AUA imala namjeru otvoriti liniju koja bi imala i letove u noćnim satima.Naša želja je bila da avion AUA stiže u Sarajevo u 23,55 sati, a polijeće narednog dana u 5,10. Tako bi jutarnjim letovima iz Beča putnici stizali na evropska odredišta u vrijeme koje bi se podudaralo sa početkom radnog vremena. Popodnevnim letovima iz evropskih gradova vraćali bi se u Beč, a zatim nastavljali za Sarajevo gdje bi stizali oko ponoći. To znači da bi u jednom danu, prije svega poslovni ljudi, mogli otići na različite destinacije u Evropi, obaviti posao i vratiti se u Sarajevo", kaže Viltner i dodaje da za ove termine letenja nisu dobili odobrenja iz SFOR-a.AUA djeluje u Sarajevu od 31. marta 1997. godine. U to vrijeme avioni austrijske kompanije su "vezali" Beč i Sarajevo tri puta sedmično. Potrebe za tom linijom su se brzo povećavale i već do kraja iste te godine, AUA je prešla na svakodnevne letove između glavnih gradova Austrije i BiH. To je bio i razlog da se austrijska kompanija odluči za uvođenje većih aviona. Od malih aviona, kakvi su bili u početku, stiglo se do modernih "airbus A 320" i "A 321", čiji kapaciteti su između 130 i 180 putnika. U avio saobraćaju se mnogo toga promijenilo nakon terorističkih napada na Njujork, 11. septembra prošle godine. Viltner kaže da je u cijelom svijetu došlo do reduciranja linija i recesije, ali i da je taj teški period već pri kraju tako da se sada ponovo uspostavljaju novi, "stari" letovi.Ovaj period iskorišten je i za uvođenje novina i konsolidaciju čitavog avio saobraćaja. U međuvremenu javile su se i nove ideje koje se sada uvode i provode u avio kompanijama u cijelom svijetu. Ipak, rezultate tih novina i realizacije ideja moći ćemo sagledati tek na kraju ove poslovne godine", rekao je Viltner.On dodaje da sada npr. AUA ima mnogo više nego ranije, letova za Australiju, zatim, avioni iz Beča lete npr. za Brisel i Cirih pet puta dnevno, itd. Letovi za BiH ipak ostaju isti - svakodnevno za Sarajevo, i šest puta sedmično za Banjaluku (sve dane osim subote).
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 21/03/02/Novi radar za aerodrom Sarajevo
  • U planu prihoda Federalne direkcije civilne avijacije za ovu godinu najveću stavku, od 9,5 miliona KM, predstavlja kreditni aranžman za nabavku terminalnog radara za Sarajevski aerodrom, navodi se u saopćenju Ureda za informiranje Vlade Federacije BiH (FBiH).Pošto je SFOR najavio povlačenje svog terminalnog radara iz zračne luke Sarajevo već od 1. jula ove godine, neophodno je za potrebe ove službe već u prvoj polovini godine nabaviti radar sa pripadajućom infrastrukturnom opremom.Ministarstvo vanjske trgovine BiH predlaže da se stupi u kontakt sa američkom kompanijom NORTHOP GRUMMAN, sa kojom je BiH prije nekoliko godina potpisala ugovor o isporuci sistema oblasne kontrole leta. Pošto je Vlada FBiH prema ovom ugovoru već isplatila 3,5 miliona USD ovoj kompaniji, Ministarstvo vanjske trgovine predlaže da se u kontaktima Državne direkcije sa američkim partnerom pokuša izvršiti izmjena ugovora u korist nabavke terminalnog radara sa odgovarajućom opremom za Aerodrom Sarajevo. U vezi sa ovim, zatražena je i podrška Vlade FBiH.Direkcija za civilno zrakoplovstvo FBiH planirala je za ovu godinu 5,4 miliona KM prihoda od naplate navigacijskih usluga od aviokompanija koje prelijeću preko teritorije BiH.Sredstva se preko Eurocontrola transferiraju u Trezor BiH, odakle se, po dogovorenom ključu, dijele između Državne i entitetskih direkcija.Iz proračuna FBiH za ovu godinu Direkciji je planirano 1,657.900 KM a prihodi od naplate terminalnih navigacijskih usluga planirani su u visini od 650.000 KM.Prema ovom planu Direkcija bi u ovoj godini ostvarila ukupno 17,8 miliona KM prihoda.U planu rashoda najviše bi trebalo biti utrošeno za terminalni radar na Aerodromu Sarajevo 10,8 miliona KM, za troškove školovanja i obuke predviđeno je 2,4 miliona KM, a za bruto plaće i naknade zaposlenim 1,3 miliona KM.Federalni ministar financija, njegova zamjenica, te federalni ministar prometa i komunikacija zaduženi su da u roku od nekoliko dana utvrde način operacionaliziranja danas usvojenog Programa, te da o tome izvijeste Vladu FBiH
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 17/03/02/Od 15 juna Air Bosna sa partner kompanijom leti za New York
  • Sa 99-procentnom sigurnošću vam mogu potvrditi da ćemo u saradnji s američkim partnerom od 15. juna do 15. septembra, dakle, u špici turističke sezone, uvesti čarter-liniju Njujork - Sarajevo - Njujork - izjavio je za Dnevni Avaz Enes Bećirević, direktor "Air Bosne".Prema njegovim riječima, čarter-let će se obavljati jednom sedmično, a letjet će se avionom kompanije "Pan American" ili " North American ": Predviđeno je da se ugovor o tome potpiše već naredne sedmice u Sarajevu. Jedina preostala obaveza "Air Bosne" jeste obezbjeđenje bankovne garancije za posljednji od tih letova u iznosu od 150 hiljada dolara
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 17/03/02/Početkom maja u floti "Air Bosne" dva aviona "Fokker-100
  • Početkom maja u floti "Air Bosne" naći će se dva aviona tipa "fokker-100". Te letjelice zamijenit će JAK 42, avion na kojem trenutno saobraća bh. aviokompanija. Ovo je za "Dnevni avaz" potvrdio direktor "Air Bosne" Enes Bećirević. Radi se o avionima koji, u zavisnosti od postavljene konfiguracije sjedišta, mogu primiti između 90 i 106 putnika. Prema Bećirevićevim riječima, ukoliko se relativno brzo proda "Air Bosnina" "cesna", pola novaca dobijenih iz te transakcije iskoristilo bi se za učešće u kupovini jednog "fokkera", dok bi drugi avion bio uzet u najam. Ukoliko se, pak, "cesna" ne proda, u kakav ishod naš sagovornik sumnja, tad bi se oba "fokkera" uzela pod najam. Najmodavac je, kaže Bećirević, kompanija koja se do jučer zvala "Debis", a sada " Daimler Chrysler Services ". To je ista ona kompanija sa kojom je ugovor o kupovini dva nova aviona tipa "airbus 319-100" za potrebe "Air Bosne" u januaru 2000. godine potpisao tadašnji federalni premijer Edhem Bičakčić, nakon toga je Vlada FBiH uplatila prvu od pet tranši avansa u iznosu višem od pet miliona maraka. S "Airbusom" se još pregovara da se ta sredstva preusmjere za učešće u kreditnoj liniji za kupovinu oba "fokkera-100" - kaže Bećirević
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 07/03/02/Šta će biti sa narudžbom dva Airbusa 319 za Air Bosnu
  • Zastupnici Doma naroda FBIH zatražili su od Vlade Federacije informaciju o plaćenom avansu za dva aviona koja je prijasnja vlada FBIH kupila "Air Bosni". Avans je dat u iznosu od 5,6 miliona KM i kako avioni nisu isporučeni, ostalo je nejasno hoće li biti plaćen ostatak novca i avioni kupljeni ili ih Federacija neće kupovati, a avans će biti vraćen. Vlada je dužna dostaviti informaciju u roku od 30 dana
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 07/03/02/Bivšem direktoru Air Bosne Omeru Kuliću bit će uručen otkaz
  • Zbog "komotnog, bahatog i neprofesionalnog odnosa" bivšem direktoru, a sada pilotu državne aviokompanije "Air Bosna" Omeru Kuliću bit će uručen otkaz. Prema riječima predsjednika Upravnog odbora "Air Bosne" Rifeta Tirka, to nisu jedini razlozi zbog kojih se novo rukovodstvo aviokompanije odlučilo na ovaj potez. Prema našim saznanjima, bivši direktor Kulić, kojeg smo iz samilosti ostavili da radi kao pilot, imao je tu slobodu da obilazi naše poslovne partnere, komitente, pričajući kako aviokompanija propada. On, koji je doveo "Air Bosnu" u katastrofalnu finansijsku situaciju, zbog ovakvih priča, zaslužio je i dobit će otkaz. O ovom slučaju obavijestit ćemo sve aviokompanije da je uposlenik na svoju ruku radio protiv vlastite kompanije. Time će njegovo ime biti ispisano crnim slovima u knjige svih aviokompanija - tvrdi Tirak. Tirak kaže da pravnici ove kompanije završaju posao u vezi sa Kulićevim otkazom. Inače, tvrdi on, Kulić u posljednje vrijeme nije dolazio po nekoliko dana na posao i kada je dolazio, to nije bilo u određeno radno vrijeme.Tokom prošlogodišnje istrage Finansijske policije FBiH o poslovanju bh. aviokompanije "Air Bosna" utvrđeno je dugovanje od 18 miliona maraka.Višemjesečna istraga rezultirala je podnošenjem krivične prijave protiv bivšeg direktora Omera Kulića.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 04/03/02/Dodan je veliki broj novih slika
  • Slike sa aerodroma Tuzla , Sarajevo i Mostar , kao i slike aerodroma Sarajevo vojni dio .Ovim putem zelim svima da se zahvalim za slike (Zahid Krkic. )
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 14/02/02/Air Bosna ce se privatizirati
  • U junu ove godine biće raspisani javni pozivi za međunarodne tendere za prodaju strateških firmi iz Federacije BiH medju kojima je i Air Bosna.Trenutno na privatizaciji preduzeća Air Bosna radi ekspertni tim anglo-američke konsultanstske firme IOS, a u aprilu se očekuje i prva studija o opravdanosti privatizacije ove firme.Vise informacija o imovini i vlasnickoj strukturi Air Bosne --->>
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 13/02/02/Malev ponovo leti za Sarajevo
  • Od 31.marta ove godine Malev ponovo leti za Sarajevo.Pored poslijepodnevnih letova koji ce povezivati Sarajevo i Budimpestu novina je jutarnji let cetvrtkom i nedjeljom koji je idealna veza za preko okeanske letove.
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 30/01/02/Odrzan prvi sastanak udruzenja aviokompanija BIH
  • Predstavnici Air Commerca, Bosnia Airlinesa, Dardan Aira i Mast Aira istaknuli su kako su osnovni problemi za njihov daljnji rad neorganiziranost, samovolja u tumačenju propisa i podzakonskih akata, zakonska regulativa te uposlenost neadekvatnih kadrova u državnoj i entitetskim direkcijama civilne avijacije, kao i sam način izdavanja dozvola za rad od direkcija. Kako je istaknuto, tri bh. kompanije imaju aplikacije kod nadležnih organa za njihovo izdavanje, ali još im nije dat adekvatan odgovor šta treba da učine kako bi nastavile da lete. Zakoni o civilnoj avijaciji, prema riječima predsjednika UAK-a BiH Ahmeta Žuje, uglavnom su naslijeđeni od ex-Jugoslavije i jedino je donesen Zakon o zračnoj plovidbi, a podzakonski akti su neusklađeni, pa je nastao pravi "košmar".Predstavnici Air Commerca kazali su da Federalna direkcija civilne avijacije ima rigorozne zahtjeve kada je u pitanju obnova dozvole za letenje i da to nijedna aviokompanija u BiH ne može finansijski podnijeti. Kao poseban problem naglašena su i dugovanja inozemnih aviokompanija državi BiH. Predsjednik UAKBiH Ahmet Žujo je kazao kako samo makedonski Avioimpex državi BiH za prelete preko njezine teritorije duguje trenutno 467 hiljada američkih dolara. U UAKBiH do danas je udruženo pet bh. aviokompanija, a očekuje se da će i preostale tri(Air Bosna,Air Srpska i Bio Air)uskoro postati članovi te asocijacije
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 30/01/02/Prvog februara BIH preuzima kontrolu tzv. srednjeg neba
  • U Zagrebu ce 1. februara bh. vlasti zvanicno preuzeti kontrolu nad srednjim nebom (10000-29000 stopa), najavio je u utorak SFOR.Ta ceremonija predstavlja vazan korak ka zavrsetku napora SFOR-a u promoviraju samouprave i stabilnosti u BiH, ocijenio je glasnogovornik SFOR-a Daryl Morell na pres-konferenciji u Sarajevu, dodajuci da ce se uz vracanje zracne kontrole saobracaja bh. vlastima ostvariti normalizacija zracnog prostora u BiH. Ovaj dogadjaj bice prekretnica u historiji Inicijative za normalizaciju avijacije u BiH, a njen uspjeh dokazuje postojanje svjesnosti kod bh. vlasti o obavezi okoncanja tog procesa, smatra SFOR
  • --------------------------------------------------------------------------------
  • 30/01/02/DGS BIH preuzima aerodrom Mostar
  • Jedinica Drzavne granicne sluzbe BiH bit ce zvanicno uspostavljena na mostarskom aerodromu 31. januara ove godine a ne 18. januara kako je bilo najavljivano saopcio je glasnogovornik UN misije u BiH Stefo Lehmann na pres-konferenciji u Sarajevu. Ukupno 36 granicnih policajca bit ce rasporedjeno na aerodromu u Mostaru, kaze Lehmann i dodaje da ce jedinicu DGS-a inaugurirati specijalni predstavnik generalnog sekretara UN-a Jacques Paul Klein. Njenom uspostavom i na mostarskom aerodromu DGSBiH ce kontrolirati sve trenutne komercijalne aerodrome koji su u funkciji. Aerodrom u Tuzli je jos zatvoren za komercijalni saobracaj
  • --------------------------------------------------------------------------------
Dobro dosli na neoficijelne stranice aerodroma Sarajevo.Moje ime je Zahid Krkic (autor ovih stranica).Zahvaljujem se svima vama koji ste me podrzali u projektu prezentiranja aerodroma Sarajevo i civilne acijacije u BiH.Ukoliko imate neke prijedloge,sugestije koje bi doprinijele obogacivanju ovih stranica obratite se na moj email [email protected]