>
Iz Lova

 

 

 

 

Lov na Srndaca 03.07.2005

Mrckovac

Rano jutrao oko pola tri ja vise nisam mogao da spavam i ako sam kasno otisao na spavanje je se ostalo malo duze povodom finalne utakmice i zavrsetka nocnog turnira u malom fudbalu, Kisa je padala a ja nisam imao nade da ce se kolega uopste pojaviti, a dogovor je bio da dodje po mene u tri sata. Mada znam da je i on veliki ljubitelj lova na Srndaca ustao sam i pripremio kisko odelo da me nebi iznenadio pa da ceka na mene. I tako bi, tacno i tri bio je kod mene.

Posli smo njegovim Golfom polako do starog Mrckovca i tamo sacekali do pola cetri a i kisa je malo ublazila pad. Posli smo lagano neodlucni kuda cemo se postaviti, jer smo dobijali informacije da se Srndac vidja svuda u polju. I Dragisa je doneo odluku da podjemo u deo polja koje se zove Provalije, kaze tu mu je najbolje mesto. posto mi je objasnio gde cu ja da zauzmen polozaj on se polako odvojio od mene. Nastavio sam jos nekih dvesta do trista metara i dosao do mesta koje mi je objasnio. zastao sam malo i napunio pusku i razgledao teren gde je moze najbolje stajati da se mogu pratiti sve strane. Samo sto sam napunio pusku i krenuo koji korak vidim da se nesto krece u jednoj livadi podigao sam pusku, ne vidi se sta je jer se jos nije razdanilo a daljina je nekih osamdeset metara, pomislih kakav sam baksiz, zar sad da ne stavim na pusku optiku mozda bih i video dali je srna i srndac. Divljac je jos neki trnutak ostala nepokretna na ivici sume ali kad sam ja krenuo i ona je otisla u sumu. Vratio sam pogled prema jednom grmanu gde sam planirao da se prikrijem u odatle da osmatram kad jos nesto se krece kroz visoku travu, i ista prica, ne moze se jasno videti, pa zar ima jos neko tako baksuzan kao ja. Hodajuci tako kroz livadu nasao sam i mesto gde su pespavali. Pmislih pa valjda ce se jos nesto pojaviti itako zaozmen polozaj sa kog sam mogao da pratim sve strane ali mi je pogled bio usredsredjen na sumicu u kojoj je nestale dve senke. bilo je vec sest sati dodje Dragisa kod mene i ja mu isprica sta se desilo.Onda smo se dogovorili da on ostane na mom mestu a ja da prodjem nekoliko livada i detelina koje su pogodne za pasu. I tako bi. Pri povratku na nekoliko metara od jedne sume ja sam malo zastao da osmotrim a pripalio bih jednu cigaru, celo jutr nisam pupusio ne jednu, a Dragisa je bio sa druge strane sume, kad odjednom izletese ptice iz sume i cude se rika srndaca, vise sam zaboravio i sta sam hteo u tom momentu. Bio sam i malo ubudjen. Kuda li ce sada pomislih, pa valjda je treca sreca, za nepun minut cuo sam pucanj, tu je znaci bio on, utom dragisa me doziva i kaze da je okrenuo prema meni kroz sumu, on nije bio siguran da ga je pogodio. Dio sam spreman a i zauzeo sam takav polozaj da mogu pratiti celu sumu sa moje strane i put na koji bi mogao izaci. Ponovo me doziva Dragisa, ovajput je video trag krvi i kaze mi da podjem kroz sumu. Bio sam maksimalno pripravan,ali nema nigde nista sve do mesta traga krvi. Pazljivo smo pratili trag i na nekih pedesetak metara naidjosmo na veci trag krvi i u zbuno vidimo da je tu i pilegao da se sakrije. Cestitao sam majstoru posto mu je ovo bio vec deseti komad i mali jubilej.